עדשות זום לעומת עדשות קבועות – המדריך המלא

אין ספק כי הבחירה בין עדשות מצלמה קבועות, או בשמן המקצועי “עדשות פריים”, לבין עדשות למצלמה המאפשרות זום היא בין החשובות בעת הצטיידות בעדשה חדשה. לכל צלם העדפה אחרת, הבאה לידי ביטוי באופן בו הוא משתמש בעדשת המצלמה למימוש צרכיו והשגת מטרת הצילום. אין טיעון אחד אשר יכול להכריע בשאלה אילו עדשות מצלמה לבחור, ולכן חשוב להכיר את כל הנתונים של עדשות קבועות ועדשות הזום לפני שניגשים לחנות.

יתרונות וחסרונות של העדשות הקבועות

ראשית, כדאי להתחיל בהגדרה של עדשה קבועה. מדובר למעשה על עדשות בהן אורך המיקוד הוא קבוע ואינו ניתן לשינוי. עדשות קבועות מחייבות התקרבות פיזית אל האובייקט וצרכי צילום שונים יחייבו רכישה של מספר עדשות קבועות. רבים מתייחסים אל נתונים אלו כאל חסרונות, אך חשוב להבין כי לכל צלם יש צרכים אחרים. באופן כללי ניתן לומר כי שתי עדשות זום בלבד מכסות את כל אורך המיקוד של טווח העדשות הקבועות, אך לסוג כזה של עדשות מצלמה יש גם לא מעט יתרונות. היתרון הראשון של העדשות הקבועות הוא האיכות האופטית. כידוע, צילום מקצועי מחייב עדשה למצלמה אשר תספק תוצאה איכותית. בנוסף, עדשות אופטיות הן קלות למשקל משום שישנם פחות חלקים הנדרשים להנעת העדשה. מבחינת עלותה של עדשה למצלמה, מחירן של עדשות קבועות נמוך יותר וניתן אף לרכוש עדשת פריים איכותית במחיר של עדשת זום בסיסית בלבד. היתרון החשוב ביותר של העדשות הקבועות הוא שיש להן צמצם פתוח יותר בהשוואה לעדשות זום. הפתיחה המקסימאלית של עדשות זום היא f/2.8, בעוד לעדשות קבועות f/1.4 ויותר.

יתרונות וחסרונות של עדשות הזום

לעדשות זום מגוון של אורכי מוקד והן מאפשרות גמישות ללא צורך בהחלפה פיזית של העדשה. החסרונות של עדשה למצלמה מן הסוג הזה הם העלות הכספית, המשקל ולעיתים גם האיכות האופטית הירודה. אך בעת רכישה כזו של עדשה למצלמה ניתן ליהנות גם מלא מעט יתרונות. עדשות זום מאפשרות ניידות, אינן מחייבות נשיאה של מספר עדשות ומצמצמות את הסיכוי ללכלוך או בלאי בחיישן. יתרון בולט אחר של עדשה למצלמה מסוג זום הוא הגמישות הבאה לידי ביטוי בחיסכון בזמן ובהתמקדות באובייקט תוך מספר שניות בלבד.

אתם מחליטים איזו עדשת מצלמה תתאים לכם

לסיכום, היתרונות והחסרונות של עדשות למצלמה הם חלק בלתי נפרד מרכישת עדשות חדשות. החשיבות של עדשה למצלמה ידועה לצלמים חובבים ולכל מי שמעוניין לנצל את המכשיר שלו בצורה אופטימאלית. עדשה למצלמה אינה נמדדת רק בקריטריון אחד ולכן יש לבצע שקלול של כל הפרמטרים. במילים אחרות, לא מומלץ לרכוש עדשה למצלמה רק על בסיס המחיר. בנוסף, עדיף להתנסות במספר סוגי צילום, ורק לאחר מכן להחליט באילו עדשות למצלמה כדאי להצטייד.