שמירת התמונות בפורמט JPG או RAW – במה כדאי לבחור?

בזכות הטכנולוגיה הכול כך מתקדמת, מוצעות לנו מגוון של מצלמות דיגיטליות שונות, ההופכות את הצילום לחוויה מסוג אחר. אם יש לכם מצלמה דיגיטלית, תוכלו לשמור את התמונות שצילמתם בה בשני פורמטים שונים: בפורמט JPG או בפורמט RAW. מהו כל פורמט, למי הוא מתאים, ובאיזה מהשניים כדאי לכם לבחור? על כך, בכתבה הבאה.

מהו קובץ RAW?

קיימים פורמטים רבים של קבצי תמונות. בעלי המצלמות הדיגיטליות יכולים להגדיר מראש במצלמה שברשותם באיזה פורמט לשמור את התמונה שצולמה. אפשרות אחת היא שמירת קובץ RAW. קובץ RAW כולל את כל נתוני הצילום כפי שהם, ללא עיבודים שונים הקשורים באיזון האור או בניגודיות הקיימת בתמונה. אחד מיתרונותיו הבולטים של קובץ RAW הוא כמות הפרטים הגדולה יותר, הן באזורים המוצלים והן באזורים הבהירים, וכן גמישות רבה לשגיאות חשיפה שונות, העשויות להיווצר במהלך הצילום עצמו.

במידה ויש לכם מצלמה דיגיטלית, ואתם בוחרים לשמור את התמונות תחת קובץ RAW, תוכלו לבצע עליהן עיבודים, תיקונים ושיפורים רבים, מבלי שאלו בוצעו באופן אוטומטי על ידי המצלמה עצמה. מרווח התיקונים רחב מאד, ועל כן שמירת התמונה בקובץ מסוג זה מאפשרת ליהנות משלל של עיבודים שונים, בהתאם לרצונכם ובהתאם לאיכות התמונה שהתקבלה. בעזרת תוכנת המרה מיוחדת, המתאימה לקבצים מסוג זה, ניתן לבצע את העיבודים השונים במחשב, הקשורים לחדות התמונה, לאיזון הצבעים שבה, לניגודיות ולמידת הבהירות שלה.

מהו קובץ JPG?

פלטפורמת האינטרנט שהפכה לכזו, הלוקחת חלק בלתי נפרד בחיינו, הביאה לפיתוחם של פתרונות שונים. מכיוון שלצורך העלאת תמונות לאתרי האינטרנט השונים, נדרשו קבצים גרפיים איכותיים אולם גם קלים, פותח פורמט תמונה מיוחד – JPG. קובץ JPG הינו קובץ קטן יותר, בהשוואה לקובץ RAW, הוא דחוס יותר, ועל כן גם איננו תופס מקום רב על כרטיס הזיכרון של המצלמה הדיגיטלית או אף על המחשב עצמו. בדרך כלל קובץ JPG נשמר במצלמה בדחיסות שאיננה פוגמת באיכות התמונה, ולעיתים גם נשמר ללא דחיסות כלל. אחד מיתרונותיו העיקריים של קובץ JPG הוא העובדה שניתן לצפות בו ללא תוכנת המרה מיוחדת. בעוד שצפייה בקובץ RAW דורשת תוכנת המרה, קובץ JPG איננו דורש זאת. יתרון נוסף, וחשוב לא פחות, הוא אופן השימוש בו. מדובר בקובץ שאיננו דורש ידע מקצועי או הבנה בתחום הצילום הדיגיטלי ועל כן מתאים לשימוש לכל אחד.

באיזה פורמט כדאי לבחור?

אם יש לכם מצלמה, ואתם מתלבטים באיזה פורמט לשמור את התמונות שבה, מומלץ לכם לבחון, תחילה, את אופי השימוש שלכם במצלמה. במידה ואתם צלמים מקצועיים, המעוניינים לעבד את התמונות לאחר שצולמו, ולתקן את הטעויות שנוצרו בהן, מומלץ לכם לשמור את התמונות בקובץ RAW.

אם אינכם צלמים מקצועיים ואינכם מעוניינים להיעזר בתוכנות המרה שונות או לשמור את התמונות בקבצים כבדים הרבה יותר, קובץ JPG הוא הפתרון הטוב ביותר עבורכם. אמנם, קובץ RAW נחשב איכותי מאד, אולם כדאי לזכור, כי גם קובץ JPG מעניק לנו איכות מספקת, ולעיתים גם הרבה יותר מזה.

כך או כך, קיימות לכם שתי אפשרויות, מהן תוכלו לבחור בהתאם לצורכיכם השונים. אם אינכם צלמים מקצועיים, ובכל זאת תרצו לבצע תיקונים שונים בתמונות שצולמו, תוכלו להיעזר בתוכנות עריכה קלות לשימוש, לצורך עיבוד התמונה. תוכנות אלו מאפשרות לבצע שינויים שונים בתמונה, לרבות כאלה הקשורים במידת החדות שלה, איזון הצבע שבה, הבהרות שונות וכדומה.