מה החשיבות של פילטר למצלמה?

מה החשיבות של פילטר למצלמה?

הסוד של פילטר למצלמה הוא האפשרות לתעד תמונה שלא באמת קיימת במציאות. במילים אחרות, הפילטרים הם הדרך היחידה לצלם באופן אשר אינו נתפס בעין האנושית, לשחק עם הכניסה והיציאה של האור ולייצר תוצאה אמנותית וייחודית. פילטר לעדשה חשוב משום שהוא קובע במידה רבה איך ייקלט האובייקט המצולם, ובמקרים מסוימים הוא מחליף שימוש בתוכנות מחשב מלאכותיות כמו פוטושופ.

פילטר למניעת אור אולטרא סגול

פילטר לעדשה מסוג UV מונע כניסת אור אולטרא סגול וכך מצמצם את אפקט האובך. בנוסף, פילטר UV אינו מעוות את התמונה, ולכן צלמים רבים משתמשים בו לצורך הגנה על העדשה מפני פגיעות שמש או פגיעות חיצוניות אחרות. גם במקרה בו הפילטר נשרט, עלות החלפת פילטר UV זולה משמעותית מהחלפת העדשה כולה.

הקוטר של פילטר לעדשה

לפני שרוכשים פילטר למצלמה, כדאי לזכור כי לכל עדשה ישנו קוטר שונה אליו הפילטר צריך להתאים. ככל שקוטר העדשה גדול יותר כך עולה מחיר הפילטר, אך לא מומלץ לוותר על פילטר איכותי. לרוב, הפילטרים מוברגים מעל העדשה אולם במידת הצורך ניתן גם לשלב בין מספר פילטרים ולהרכיב פילטר על פילטר.

צמצום האור בעזרת פילטר לעדשה

סוג נפוץ של פילטר למצלמה הוא הפילטר המקטב הידוע גם בשם “פולרייזר”(Circular Polarizing). פילטר לעדשה מן הסוג הזה מצמצם את החזר האור מהעצמים אל העדשה וכך יוצר רמת ניגודיות גבוהה וצבעים מלאים. נהוג להשתמש בפילטרים אלו לצורך צילום אובייקטים על גבי מים, זכוכיות או משטחים אחרים שאינם מתכתיים כמו גם צילום שמיים. בפילטר מקטב רק חמישים אחוז משטחו של הפילטר יהיו מקוטבים.
כך לדוגמה בתמונה מטה, ניתן לראות שהשמיים כהיום יותר, אולם בחלקו התחתון של שטח הפילטר, היכן שממוקמים האנשים, כהות התמונה נשארה כמעט ללא שינוי. כמובן שניתן לסובב את אזור הקיטוב של הפילטר, בהתאם לדרישות הצילום.

polarizing_filter

קרדיט: dslrlensauctions.com

הפחתת אור בצורה שווה

בניגוד לפילטר המקטב ישנו גם פילטר לעדשה מסוג ND – natural density אשר מפחית את עוצמת האור הנכנס בצורה שווה. ניתן לרכוש פילטר לעדשה ND בעוצמות שונות, הנמדדות בתחנות F-stops. נהוג להשתמש בפילטר ND לצורך צילום באור יום תחת חשיפה ארוכה או בזמן שימוש בפלאש כדי לא לעבור את זמן הסנכרון. נהוג גם להשתמש בפילטר זה לקבלת אובייקטים בתנועה כמו רכב בנסיעה או תנועת זרימת מים.

ndgrade

קרדיט: dslrlensauctions.com

פילטר מחמם

הענקת מראה זוהר בעת צילומי דיוקן ופורטרט או צילום אובייקטים בסביבה חשוכה אפשריים בזכות פילטר מחמם. פילטר מחמם נפוץ בשלושה סוגים עיקריים, A81, B81 ו-C81 כאשר את האפקט של פילטר מסוג C81 ניתן לראות בצורה הבולטת ביותר. וריאציה כזו של פילטר לעדשה אידיאלית גם עבור מתן מראה חמים לנוף אפרורי ולהקטנת האור הכחול המוחזר לעדשה בעת צילומי שלג.

פילטר לעדשה כהשקעה משתלמת

גם צלמים חובבים מבינים את ההשפעה של פילטר למצלמה על התמונה שישיגו. המחיר הנמוך יחסית של פילטר למצלמה לעומת אביזרי עזר אחרים, והקלות בה ניתן לנצל פילטר לעדשה הופכים את הקטגוריה הזו של המוצרים להכרחית עבור כל מי שמעוניין להוציא את המקסימום מהמצלמה שלו.