צילום עם פלאש למצלמה באור יום

בארצנו שטופת השמש, צילום באור יום יכול להיות בעייתי מעט, וליצור ניגודיות בתמונה כתוצאה מהשמש שמאירה מלמעלה. כל מי שאינו צלם מקצועי וניסה לצלם כאשר בחוץ יש שמש חזקה, הפיק בוודאי תמונות לא ממש איכותיות, עם צבעים שטופים ובהירות לא אחידה. במקום התמונה שאנחנו רוצים, אנחנו מקבלים תמונה עם צללים כהים באזורים מסוימים. צילום עם פלאש למצלמה יכול לסייע להתגבר על ניגודיות זו.

ניתן למלא את אותם הצללים באמצעות פלאש מילוי, שלמעשה יאיר פינות מסוימות אליהן אור השמש לא מגיע באופן טבעי. צילום עם מצלמה SLR עם פלאש באור יום, יאפשר תחום דינאמי רחב יותר. לדוגמה, אם רוצים לצלם שיחים או סלעים באור יום, שצד אחד שלהם מופנה כלפי השמש והעומק של הצד האחר נמצא בצל, יש אפשרות להאיר עם פלאשים את החללים המוצלים והלא מוארים וליצור תחום דינאמי רחב – תאורה אחידה על כל מרכיבי התמונה. כך גם האזורים המוצללים יהיו מוארים בצורה מספקת ויפה. גם צילום עם מצלמה כאשר האדם או האובייקט נמצאים עם הגב לשמש, כאשר השמש מאירה מאחור, מצריך פלאש. ללא פלאש האובייקט ייצא חשוך, הפלאש יאיר את האובייקט וייצור תאורה אחידה עם רקע התמונה.

ישנם כמה סוגי פלאשים למצלמה לצילום באור יום:

  • פלאש אשר מתחבר למצלמה דיגיטלית מלמעלה, אל המקום המיועד עבור מטרה זו (חיבור “HOT SHOE”).
  • פלאש חיצוני הממוקם על חצובה, ניתן להשתמש בפלאש של סטודיו שעובד עם סוללות ולהשתמש בו בחוץ, או פלאש מצלמה עם משדר, על סטנד עמוד, שאותו אנחנו שמים בצד האובייקט, כדי לקבל אור מהצד ותאורה יותר טבעית, מאשר עם פלאש חיצוני על המצלמה.
  • פלאש מצלמה עם מקלט, כאשר על המצלמה, במקום המיועד לפלאש יש משדר.
  • קיימת גם אפשרות לפלאשים שמתקשרים ביניהם – פלאש על מצלמה ופלאש על סטנד גם יחד. יש סוגים מסוימים של פלאש שיכולים לקלוט את האור של הפלאש המובנה במצלמה. כל הבזק של אור מפעיל את הפלאשים באופן אוטומטי.

כמובן שבאור יום מומלץ להשתמש במשדרים, מה שמאפשר לשלוט על התאורה ופריסתה בתמונה.

ניתן אף להשתמש במטריית ריכוך מיוחדת בנוסף לפלאש, דבר שיסייע להאיר את האובייקט המצולם ולצלם גם כאשר אנו פונים לכיוון השמש ולא עם הגב אליה. על תופעת הבוהק בעדשה ניתן להתגבר עם מגן שמש. אל מצלמה איכותית ומקצועית לרוב יצורף מגן שמש תואם, אך גם אם אין לכם אחד כזה, תוכלו לרכוש בנפרד ולהתאימו למצלמה הדיגיטלית שלכם.

על מנת לקבל את התוצאה הטובה ביותר בצילום באור יום, מומלץ גם להתייחס לשעות הצילום. השעות האידיאליות ביותר הן שעות הבוקר המוקדמות (עד 11:00 בבוקר) ושעות הצהריים המאוחרות. בשעות הצהריים, אור השמש חזק במיוחד, דבר שעלול לפגוע באיכות התמונה.

הנה השוואה בין שני זוגות תמונות: שתיים מהן צולמו עם פלאש למצלמה באור יום ושתיים לא. מנחשים מי?

tutorial-fill-flash-04